2004-es cikkek 2004. március 4. - Magyar Demokrata Csaba meggyógyulhat
Olvasóink támogatásával kezelik a beregszászi fiút A Demokrata január 15-i számában felhívással fordultunk olvasóinkhoz egy 23 éves beregszászi fiú megsegítése érdekében, aki két évvel ezelõtt bénult le. Felhívásunk óta 260 ezer forint gyûlt össze a Magyar Ház Alapítvány számláján, s ebbõl a pénzbõl most Magyarországon kezelik Sváb Csabát. Számára talán ez az utolsó remény. Az akkor 21. születésnapját ünneplõ fiatalember egy este még jól érezte magát, másnap reggelre azonban már nem tudott felkelni az ágyból. Teljesen lebénult. Csaba az elmúlt két év alatt Ukrajnában nemhogy megfelelõ kezelést nem kapott, de még csak diagnózist sem tudtak felállítani az orvosok. Felmerült az influenza, valamilyen allergikus reakció, sõt még a vírusos agyhártyagyulladás gyanúja is. Egy biztos, a 23 éves fiút évek óta kórházból kórházba küldik Kárpátalján az orvosok, eredménytelenül.
A segítség február 25-én érkezett Nyíregyházáról. A Demokrata olvasóinak adományából biztosított mentõ 11 órakor indult el az ukrán-magyar határ felé dr. Zsonda Lászlóval, a nyíregyházi kórház belgyógyász fõorvosával. Az elsõ állomás a Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Osztálya volt. Nagy Béla, az intézmény vezetõje elmesélte, a Sváb család élete egyre reménytelenebbé vált. A családfõ 6 éve elhunyt, az édesanya, aki azóta egyedül neveli fiát és szintén beteg leányát, a tragédia óta munkanélküli. Ahhoz, hogy a kórházi kezeléseket és a rengeteg gyógyszert fizetni tudják, még a házukat is el kellett adniuk, semmijük sem maradt. Étkeztetésüket az egyházi intézmény ugyan átvállalta, ennél többet azonban már õk sem tudtak tenni értük. Ekkor jött az elhatározás, Magyarországról kérnek segítséget.
A kórházhoz vezetõ úton megrázó látvány tárul az ember elé. Aki járt már Beregszászon, nem lepõdik meg a sok utcai kolduson, a kéregetõ gyermekeken, a romos épületeken és a kátyús, szinte járhatatlan utakon. Aki viszont most jár itt elõször megdöbben a mérhetetlen szegénységen A gyógyintézet udvaráról kihajtó régi, zöld színû, mentõként szolgáló Uaz gépkocsi sejtet valamit a bent uralkodó állapotokról Mindenütt kóbor kutyák, romos, barakk szerû épületek.
Csabát egy - a magyar kormány által épített - többemeletes épületben találjuk. Az osztályon Dr. Nagy Károly osztályvezetõ fõorvos fogadja a magyar kollégákat, láthatóan nagy örömmel. Rövid kórtörténeti egyeztetés után indulhatunk is vissza Magyarországra a beteg fiúval és édesanyjával.
Jósa András Kórház, Nyíregyháza, 17 óra Röpke húsz perc leforgása alatt a diagnózis is megvan, az MR világosan kimutatta, hogy a fiú nyaki gerince körülbelül 3 cm hosszan elsorvadt. Ez a vizsgálat a mágneses jelenségeken alapul, a gép segítségével vizuálisan rétegekre lehet bontani a vizsgálni kívánt területet, jelen esetben a gerincvelõt.
- Csak találgatni merek, de valószínû hogy annak idején egy átmeneti vérellátás zavar okozhatta a bajt. Annyi biztos, hogy alapos ideggyógyászati vizsgálatokra van szükség a továbbiakban - mondja Zsonda doktor. Majd hozzáteszi, Beregszászon nem az orvosi szakértelem, hanem a kellõképpen gyors és magas szintû diagnosztikai eszközök hiányoznak. Ahogy meséli, az ottani egészségügy nagyjából 30 évvel van elmaradva a Magyarországitól, az orvosok pedig rendre külföldön próbálnak munkát vállalni.
Másfél-két év után már nem lehet Csabát teljesen meggyógyítani, de van még egy remény. A vizsgálat során készült felvételeken látszik, hogy a gerincvelõ nem sorvadt el teljesen, foltokban vannak még élõ szövetek. Ennek tudható be, hogy a fiú idõnként tudja mozgatni a kezeit.
- Mûtétrõl szó sem lehet, felesleges. A legfontosabb most egy rehabilitációs gyógykezelés, hogy valamilyen módon meg tudjuk mozgatni a beteget. Jelenleg ugyanis még felültetni sem tudjuk, a teste olyan, mint egy bot - sorolja a teendõket az orvos.
Míg a fõorvos úr a Demokratának nyilatkozik, Nagy Béla egyházkerületi vezetõ lázasan telefonálgat az édesanya elszállásolásának ügyében. A kórházban nem maradhat, pénze viszont nincs. A beteg fiú az évek során hozzászokott édesanyja közelségéhez, az asszony töretlen ereje tartja benne a lelket.
Az összegyûlt 260 ezer forintból körülbelül két hétig tudják a fiatalembert ápolni. Az összeg ennyi ideig fedezi a napi mintegy 7000 forintos kórházi kezelés, az ágy, a vizsgálatok és a gyógyszerek költségeit. Zsonda László ígéretet tesz, hogy internetes konzultáció keretében több intézménynek, köztük öt egyetemnek is elküldi a vizsgálati anyagot. A tapasztalatcsere segítségével a napokban eldõlhet, milyen módszert alkalmazzanak a gyógyítás érdekében.
Azóta Sváb Csabát mindennap folyamatos rehabilitációs program keretében tornáztatják, további röntgen, ultrahang és laboratóriumi vizsgálatok történtek. Az eddig csak fekvõ helyzetben tartózkodó beteget már ülõkocsiba helyezték, folyamatosan gyakoroltatják a végtagok hajlítását, a felsõ végtagok funkcióinak visszaállítását. Rövid távú cél, hogy tolószékben tartósan tudjon tartózkodni és a testsúlya javuljon, hiszen a beteg rendkívül legyengült, csontsovány állapotban került a nyíregyházi kórházba. Gyógyulásának további sikere attól is függhet, megkapja-e a szükséges gyógyászati Segédeszközöket.
A Demokrata szerkesztõsége ezúton szeretne köszönetet mondani minden kedves olvasónak, akik támogatták ezt a nemes ügyet. Külön köszönet jár Dr. Zsonda László fõorvos úrnak, Nagy Béla egyházkerületi vezetõnek, Gajdos István parlamenti képviselõnek, illetve Revák István megyei kormányzóhelyettesnek.
Beregszász a vasfüggöny mögé kerül a maradékország uniós csatlakozása után. A határon túli egészségügy megoldásához teljes körû magyar összefogás kellene. Ahogy a fõorvos mondta, összmagyar segítségre lenne szükség! Csere Zsuzsa